Fiat 126 bis

Теми свързани с любимият ни Фиат 126п
Отговори
ra4o
новоизлюпен Фичо
Регистриран: 11/12/2009, 17:38
Контакти:

Fiat 126 bis

Мнение от ra4o »

Здравейте. Това ми е първи пост в този форум.
Много са ми симпатични фиатчетата, но попаднах на информация, че има Фиат 126/700 с 3 врати и ми стана интересно. Моля за повече информация. Според Ауто.ру двигателя е отред :shock: . И още този модел произвеждан ли е в Полша и дали това не са модернизираните варианти с новите джанти и дискови спирачки и пластмасовите брони.

Май открих нещо, то си имало статии и история, но полският хич не ми е силен. Знае ли някой подробности за Fiat 126 NP

DeYaN
сър Фичо
Регистриран: 13/08/2005, 02:35
Контакти:

Мнение от DeYaN »

Здравей и добре дошъл! :)

Да, 126 Бис са с 3 врати :wink: и 2 багажника :lol: Двигателчето е с водно охлаждане и понеже е хоризонтално (в смисъл, че цилиндрите са легнали), отзад зад задната седалка се отваря място за още един багажник и е направена допълнителна врата...

Изображение

...която се отваря като багажниците при нормалните коли...

Изображение

...но под кората на дъното на багажника нямаш резервна гума например, а двигател :P

Изображение

Този модел, за нещастие на всички, които ръсят мозък, че е с двигател "Ланча" и обясняват колко е италианско, се е произвеждал само и единствено в Полша (126 след 1979 не се произвежда в Италия под никаква форма, а се внася в Италия от Полша). Произвежда се в завода в град Тихи от 1987 до 1991г., когато е спрян, понеже пускат Чинкуеченто. Двигателят на Чинкуеченто 700 е същият като на Бис, само че с леки доработки и особеността, че върти обратно на часовниковата стрелка.

Тайната на мистериозня надпис ФИАТ/Ланча на двигателя на Бисето се корени във факта, че част от ФИАТ са Ланча, Алфа Ромео и Ферари. Слава Богу, че не са написали и Ферари, че не знам какво щеше да убеди собствениците им, че не карат Ферари :lol: :lol: :lol:

Джантите на Бисчето са 13" със стандартно фиатово междуболтово разстояние 4х98мм. Останалите 126п със същото междуболтово са 12", както и по-старите на 4х190мм.

За съжаление Бис не е с дискови спирачки. Но пък има рейка вместо кормилна кутия, която по-късно, за съжаление, не монтират на въздухарките, произвеждани до 2000-та година.

Бис е с втората "генерация" пластмасови брони, като тези на модела 650Е от 1985г. Предният модел са на 650К. (Мисля че има 650Е и с двата типа брони, не съм сигурен).

Fiat 126 NP е някаква прототипна разработка с двигател отпред, окачване Макферсон, дискови спирачки и рейка. Изключително наподобява Панда 30, която излиза на пазара година-две по-късно. За щастие тази 126-а остава само прототип. Поне, като така и така са го разработили, да бяха турнали предницата в следващите модели...

Три много читави страници за Бис:

http://republika.pl/stachmax/
http://www.republika.pl/fiat126bis/
http://www.126bis.de/

Ето и едно линкче за FIAT 126p NP

http://www.126fan.pl/www/swap_650NP.htm

Гледам, че си от Пловдив :) Скоро може би ще се посъберем, та може да се присъединиш :wink:

Ми той умрял, ма... Ко!? Не!!!

[22:17:55] 6liopar: оооооо, не мога аз на [душ] кабина!!! Имам клаустрофобия...
[22:18:33] tekilaaa: каква клаустрофобия бре!? 126 караш, за клаустрофобия ми говориш...
ra4o
новоизлюпен Фичо
Регистриран: 11/12/2009, 17:38
Контакти:

Мнение от ra4o »

Благодаря за информацията и за полезните линкове.
Да, от Пловдив съм, но нямам Фиатче :(
Но, започнах да се замислям да си взема едно и да го реставрирам. Ей така за удоволствие.
Веднъж като слизах от х. Здравец карах след две много подържани Фиатчета, може би някои от вас. Едно сиво-зелено 126р и едно червено с пластмасови брони и новите джанти. :D
Реално погледнато въобще не ми трябва друга кола, защото имаме 5, но си е много красиво, струва си човек да се постарае да запази един екземпляр за поколенията.

sunny
пораснал Фичо
Регистриран: 03/10/2009, 16:40
Контакти:

Мнение от sunny »

Айде да се намеся и аз, да ви светна, че Bis-чета се правят и в Турция от Тофаш-Фиат /турската фабрика на Фиат/, не знам кои години точно, но даже в момента върви някаква реклама по турските канали за годишнина от производството на фичовците. В момента проучвам как стои въпроса с частите 8)

DeYaN
сър Фичо
Регистриран: 13/08/2005, 02:35
Контакти:

Мнение от DeYaN »

Хммм, това за Тофаш не съм го срещал :) Но определено 126 не е безизвестен модел в Турция. Мислех, че сравнително големият им брой там се дължи на масов внос :roll: Имат и въздухарки, но на всички 126 комшиите им викат "Бис".

Преди време се мъчих да вляза във връзка с колеги през техните форуми, но нещо не стана хавата :)

Съни, като имаш повече инфо, заливай ни :P

Иначе Тофаш имат юбилей 40г.

ПП - :arrow: viewtopic.php?t=1216 :wink:

Разрових из нета, но никъде не намерих 126 да е произвеждан в Турция. Обявите за 126 ги водят изключително Тофаш/Фиат 126 Бис, дори когато не е Бис. А годините са преобладаващо, да не кажа "само", 1990-1991, което пак напомня за внос. Всъщност по времето, когато ФИАТ Полша е вече изцяло една фирма с "майката" ФИАТ, от която е част и Тофаш.

ПП 2 - едно мнение от унгарския форум, пуснато от турчин, който търси нови части, но не ги намира в Турция и казва: "в началото на 90-те много "бисове" (с водно и въздушно охлаждане) дойдоха в Турция"...
2006.06.07 14:53:02 (65.) Emre написа:
Thank you,
Do you know poland web sites or adress to ask this part?
In begining of 90's a lot of bis (water and air cooled) came Turkey.I can find used parts but ý want to find buy knew
I try to find in e bay.
Thanks
EMRE

Ми той умрял, ма... Ко!? Не!!!

[22:17:55] 6liopar: оооооо, не мога аз на [душ] кабина!!! Имам клаустрофобия...
[22:18:33] tekilaaa: каква клаустрофобия бре!? 126 караш, за клаустрофобия ми говориш...
sunny
пораснал Фичо
Регистриран: 03/10/2009, 16:40
Контакти:

Мнение от sunny »

Ще се постарая да проуча въпроса, но в Турция по принцип коли не се внасят - такава им е политиката - имат огромни мита за внос и при положение ,че имат фабрики, които сглабят с патент...вноса се обезмисля.

zigomitzetata
новоизлюпен Фичо
Регистриран: 28/08/2013, 03:42
Контакти:

Re: Fiat 126 bis

Мнение от zigomitzetata »

Фиат 126 БИС за продан
viewtopic.php?f=31&t=2583" onclick="window.open(this.href);return false;
:P :D :roll: :D :P

Отговори