Още един FIAT 126 в Плевен

Място, където всеки ще пише и споделя за своя Фичо
getsov
Фичо с характер
Регистриран: 13/01/2014, 09:11
Контакти:

Още един FIAT 126 в Плевен

Мнение от getsov » 30/01/2014, 10:39

Поздрави от Плевен от поредния собственик на FIAT 126р!

От няколко месеца и аз притежавам един екземпляр от легендарното автомобилче, но чак сега се включвам активно във форума. FIAT-чето стана мое след като един човек ми го подари и така го спасих от бракуване и всичко лошо, което щеше да последва. За съжаление реших да се регистрирам тук след като го зазимих и затова още нямам снимки, но скоро ще направя.

Идеята ми сега е да го възстановя в максимално близък до оригиналния му вид и както се казва – да го запазя за поколенията.

Ето накратко общите характеристики на моя FIAT 126, в какво състояние беше, когато го взех и как смятам да го възстановя:

Общи характеристики
Модел: FIAT 126p
Двигател: 650 куб.см
Година на производство: 1981 г.
Изминати километри: Неизвестни
Цвят: Оранжев
Салон: Черен – изкуствена кожа

Състояние
Колата е технически добре поддържана от последния й собственик, който я е карал 6-7 години, през които сам е сменил много неща по окачването и запалването. Опитът му да ремонтира сам двигателя, обаче, се е оказал неуспешен. По неговите думи проблемът е, че не е успял да направи настройката на клапаните.

По отношение на външния вид и интериора, мога да кажа, че всички собственици на FIAT-чето са се грижили добре за него, но годините са си казали думата. Купето е изкърпено и няма ръжда, но боята не е оригиналната и определено е лоша. Като цяло липсващите оригинални елементи са малко. Повечето от наличните обаче имат някакви забележки. Иначе гумите са перфектни – зимни, поръчани са от Полша през 2012 г., с размер 135/45/12.

Възстановяване
По невероятно стечение на обстоятелствата открих в Плевен да продават за 250 лв. бракуван FIAT 126 от същите години и естествено го купих. Той като цяло изглежда много зле, но има доста запазени оригинални елементи – точно тези, които ми липсваха! Най-важното е, че двигателят му е работещ!

След това доста време рових в интернет, за да намеря как точно е изглеждал FIAT 126 от 1981 г. и открих галерия с един от същия период, който е само на 100 км и всичко в него е оригинално.

Така си набелязах няколко отделни дейности, които трябва да извърша, за да придобие моят FIAT 126 оригинален вид:

- Двигател и техническа част – тук ще преценя дали да търся кой да настрои клапаните на двигателя на първото FIAT-че или ще прехвърля с нечия помощ този от второто. Разбира се, ще се обърна и към един приятел, който професионално да прегледа като цяло техническото състояние на колата.

- Боя – може би най-сложната част от нещата, но поне няма много за кърпене. Има на кого да разчитам за помощ, но ще вложа и немалко собствен труд.

- Салон – седалките и корите за врати и на двете FIAT-чета просто не стават. Явно не е лесно да се намерят в добро състояние на старо. Но тук имам чудесно решение. Един приятел е добър тапицер и ще ми направи нов салон. Дойде ми идея да го направя не черен, а пясъчен. Има снимки на FIAT 126 с такъв оригинален салон и изглежда много стилно. Освен това и кожата няма да се напича толкова от слънцето.

- Екстериорни и интериорни елементи – става дума за дребни неща, които обаче дават крайния добър вид на колата. Има няколко сайта за части за FIAT 500 и FIAT 126, от които мога да поръчам на прилични цени стопове, огледала, вътрешни дръжки, крепежни елементи и др.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Re: Още един FIAT 126 в Плевен

Мнение от getsov » 30/01/2014, 10:58

А къде всъщност са другите малки FIAT-чета в Плевен?! Не помня от колко години не съм виждал някое в движение! От време на време мяркам едно, което е паркирано в двора на един блок, но явно не мърда от там. Кой знае колко са в движение, но са затворени в разни гаражи!

Потребителски аватар
miro
пораснал Фичо
Регистриран: 13/03/2011, 18:21
Контакти:

Мнение от miro » 30/01/2014, 21:02

Браво! Честита играчка! Да си жив и здрав да я правиш и да си я караш!

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 30/01/2014, 21:10

miro написа:Браво! Честита играчка! Да си жив и здрав да я правиш и да си я караш!
Благодаря! Това според мен е идеята - да си караме колите, които правим, а не да ги пазим в гаражи и само да ги мием и лъскаме през почивните дни! Аз лично бих искал да направя една обиколка на България с FIAT-чето, но нека първо стигна дотам поне да пали.

Потребителски аватар
miro
пораснал Фичо
Контакти:

Мнение от miro » 31/01/2014, 10:22

Като тръгнеш на обиколка В.Търново ти е близо.Заповядай!

Потребителски аватар
DeYaN
сър Фичо
Регистриран: 13/08/2005, 02:35
Контакти:

Мнение от DeYaN » 05/02/2014, 00:48

Добре дошъл и успех! :P

Ми той умрял, ма... Ко!? Не!!!

[22:17:55] 6liopar: оооооо, не мога аз на [душ] кабина!!! Имам клаустрофобия...
[22:18:33] tekilaaa: каква клаустрофобия бре!? 126 караш, за клаустрофобия ми говориш...

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 16/03/2014, 22:53

Зимата ми спря проекта за реставрацията на Фиат-чето. Тази седмица обаче започвам сериозно, но ще работя по него малко по малко. Ще започа с регулиране на вратите, предния и задния капак. Като се уверя, че всичко се отваря и затваря както трябва, ще продължа с някои заварки и кърпене.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 03/04/2014, 16:25

Докато форумът не работеше свърших някои полезни неща.

Оказа се, че и двете ми налични Фиат-чета нямат хубави врати и преден капак и затова направо си купих такива в много добро състояние за общо 68 лв. Предстои да се монтират и да се нагласят фугите. Нали се направи преди боядисването?

Успоредно с това се води и борбата да се събере всичко работещо под задния капак и двигателят да запали. Има надежда!

Потребителски аватар
Niki
сър Фичо
Регистриран: 15/10/2007, 12:24
Контакти:

Мнение от Niki » 03/04/2014, 19:44

И от мене честито, хванал си се с доста мерак да го възстановяваш. Постни някоя и друга снимка за да му се порадваме. Успех!

Изображение

Потребителски аватар
exton
Фичо сан
Регистриран: 05/01/2009, 15:40
Контакти:

Мнение от exton » 03/04/2014, 21:36

Най добре вратите да ги свалиш от купето,като се боядисва, както и капаците-преден заден. По добре се получава си мисля аз.
Колкото до напасването, ще има да ги слагаш пък после да ги махаш, особенно ако сменяш и прагове. Докато се намести всичко :)

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 04/04/2014, 08:40

Праговете и калниците са кърпени преди известно време и се предполага, че са добре. Все пак като махна боята ще се види със сигурност какво е състоянието им. Но във всички случаи ще трябва да се изгладят някои неравности.

Потребителски аватар
exton
Фичо сан
Контакти:

Мнение от exton » 05/04/2014, 19:32

Сигурно знаеш, но след като приключиш с всичко и боядисаш напълни ги с предвидените за кухини "химии". Пазят от корозия. Вземи си и цинков спрей, че заварките корозират за минути и после винаги оттам тръгва гадната ръжда. Ползвай и епокси грунд. Българският на Световрачане е много добър. Дори малко съжалявам, че други ползвах и чак накрая си взех българския. Изключително здрав е.
Общо взето това е от моят опит, но всеки си решава сам.
Успех с колицата!
:)

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 06/04/2014, 17:45

Благодаря за съвета! Ще се възползвам от него, го преди това имам други задачи за вършене.

Интересува ме как да махна стъклата. Някои ме убеждават, че това е трудна работа, но един човек ми каза точно обратното. Според него с една поизтъпена отверка може леко от вътрешната страна уплътнението да се извади и така да се махне цялото стъкло.

Потребителски аватар
exton
Фичо сан
Контакти:

Мнение от exton » 06/04/2014, 19:13

Започни от страничните и отверките гледай да са 2бр. Втората понякога за "клинче" ще затрябва. Щом за първи път ще сваляш хубаво е някой около теб да има да държи с другата отверка да не се връща улътнението наобратно за да можеш да продължаваш напред. Предното стъкло го остави за накрая. Там малко по- внимателно трябва. Като свалиш страничните ще си ги "усетил" как се свалят. Не напъвай стъклото, особенно предното, че е голямо и лесно се пука.
Я и някой колега да даде съвет, че читатели много писатели ич :)))
Успех със стъкларията!

Потребителски аватар
miro
пораснал Фичо
Контакти:

Мнение от miro » 06/04/2014, 21:12

Като подпъхна с отверката част от гуменото уплътнение под ръба на ламарината до нея пъхам един пробой и го изтеглям с него . Така няма опасност да го скъсаш по дължина. Може да го намажеш с глицерин . Обикновено почвам от някой от горните ъгли. Ще се справиш. Успех!

Отговори