Още един FIAT 126 в Плевен

Място, където всеки ще пише и споделя за своя Фичо
getsov
Фичо с характер
Регистриран: 13 яну 2014, 09:11
Контакти:

Re: Още един FIAT 126 в Плевен

Мнение от getsov » 24 мар 2017, 20:26

Не искам да прекалявам и да променям кой знае какво вътре. Мислих и за скоростния лост, но тази черна топка ми е любимият детайл от интериора.

Този волан може да се преправи, за да стане по-елеганген. Мислих за възможността трите широки лъча да се олекотят визуално с прорязване на канал, а по-лесно ще е с по два кръгли отвора. Чудя се дали от стар волан от Fiat 126 може да се използва само централната част със захващането и клаксона... Грубо казано, да се изреже, завари и боядиса наново в черно. Като е при мен воланът, ще го разгледам и ще преценя как ще изглежда добре.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 25 мар 2017, 11:30

Воланът е вече при мен, но още не мога да кача снимки. Произведен е 1984 г., т.е. е точно от годините на Fiat-а. Очаквано лакът е за смяна, но пък никъде няма напуквания или наранявания.

Потребителски аватар
exton
Фичо сан
Регистриран: 05 яну 2009, 15:40
Контакти:

Мнение от exton » 25 мар 2017, 21:32

В ютуб гледах преди време как се изработват волани те. Беше ми интересно, защото не бях се замислял за технологията.
Можеш да разгледаш ( в случай че не си гледал) и предполагам идея ще ти хрумне.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 27 мар 2017, 08:52

Изображение

Ето го моделът на волана! Без огромния бутон за клаксона посредата изглежда доста по-различно.

Лакът ще го мисля най-накрая - технология все ще се намери. На първо време искам да открия начин да стане за Fiat-а. Оттам нататък ще мисля с какви декоративни отвори мога да олекотя широките "лъчи". Това зависи най-вече от техническите възможности.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 27 мар 2017, 10:15

volan_varianti.jpg
Ето как би изглеждал воланът, ако му се "присади" клаксона от оригиналния волан за Fiat 126. Съвсем грубо нанесох и два варианта за отвори в "лъчите". Във всички случаи ще се наложи централният кръг да се замени с друг и така ще отпаднат всички излишни отвори и нитове по него.

Може би не е лош вариант да се дублира отгоре с чист кръг, а вече него декоративно мога да го прикрепя към долния с болтове. Въпросният кръг може и да е от дърво, но така май ще стане прекалено.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 27 мар 2017, 14:20

skameykin22 написа:
27 мар 2017, 12:51
И какво, хубаво се получава.
Да, наистина вече съм оптимистично настроен, че воланът ще стои добре не само заради дървото! На мен лично ми харесва повече вариантът с прорязването на дълги отвори, но ако е много сложно и рисково за изпълнение, първият с кръглите също е добър. Идеята ми е да не се натоварва с излишни елементи, а да стои естествено, въпреки че не е за модела. Така че бих спестил слагането на декоративни болтове около бутона за клаксона.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 07 апр 2017, 09:37

volan1.jpg
Онзи ден на майтап си купих за 10 лв. дървен волан за Alfa Romeo 156 без въздушната възглавница. Идеята ми беше да използвам дървото, а лъчите и централната част да правя сам.

Да, но вижте какво излезе след като изрязах всички ненужни материали:
volan2.jpg
Оказа се, че воланът има много хубава прецизно изработена алуминиева конструкция, която спокойно може да се остави видима. Принципно може металът да се излъска, но аз предпочитам да я боядисам в черно и така дървото да изпъква на фона на изцяло черното табло.

Иначе този волан е само с 1 см по голям в диаметър от оригиналния и е малко по-дълбок. Дебелината му обаче е значително по-голяма и това го прави много по-удобен.

А първият волан, който купих, се оказа добра имитация на дърво. Принципно е възможно да се възстанови, но по-скоро бих оставил това на някой любител на класически модели на Alfa Romeo, а не аз да го съсипвам.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 07 апр 2017, 10:47

volan3.jpg
Пробвах да видя как би стоял воланът, въпреки че интериорът не е монтиран. Тъй като е дълбок, може би ще е добре фланецът с шлиците отзад да е минимален като дебелина, за да не отива воланът твърде напред и да става неудобен. За захващането чрез гайката може да се направи някаква по-дълбока подложка на бутона за клаксона. Сигурно ще стои интересно той да е повече издаден напред...

Потребителски аватар
DeYaN
сър Фичо
Регистриран: 13 авг 2005, 02:35
Контакти:

Мнение от DeYaN » 07 апр 2017, 17:04

Интересна развръзка. Бих те посъветвал да сложиш седалката и де прецениш как ще ти е най-удобно и тогава да направиш фланец. Моят е със спортно воланче и фланец, които са правени за 126, докарани от Полша още през соца (мисля, че са наследство от по-предния собственик), но ми идва малко далечко, около 5 санта. Може би ще му подложа нещо, освен ако не се вирне много.
Ми той умрял, ма... Ко!? Не!!!

[22:17:55] 6liopar: оооооо, не мога аз на [душ] кабина!!! Имам клаустрофобия...
[22:18:33] tekilaaa: каква клаустрофобия бре!? 126 караш, за клаустрофобия ми говориш...

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 07 апр 2017, 19:16

Най-вероятно твоят спортен волан е по-плитък от оригиналния и затова ти идва далече. А оригиналният си е дълбок... Аз по-скоро трябва да внимавам да не стане много приближен.

А дали има някакъв по-елементарен начин да направя клаксонът да свири или да си проектирам фланеца по начина на правене на контакт от оригиналния волан?

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 24 апр 2017, 17:03

Започнах за сглобявам най-после!

Междувременно успях да разреша един проблем - липсата на колани. С късмет открих стари, но много запазени предни колани от Жигули марка NORMA (правени в СССР). Явно са ги използвали като оригинални за Fiat 126, защото два от Фиат-ите ми са с такива, но с по-къси закопчалки. Така че вече имам пълен комплект в много добро състояние.
kolani.jpg

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 27 апр 2017, 15:49

s_djanti.jpg
Все още си мечтая за момента, в който ще мога да окача джантите... Поне съм сигурен, че ще стоят добре!

Иначе сглобяването върви бавно, но става както трябва. Борих се дълго със стоповете, докато ги наглася да прилепнат точно към формите на колата. Фаровете също си дойдоха на мястото.

Ще се справя и с уплътнението на багажника, което е чисто ново и без отвори, но пък за щастие изнамерих двете ъглови планки, които не се продават никъде.

Вратите ще са ми голямото предизвикателство, така че приемам съвети. Тези на Fiat-а са без нищо, но имам 4-5 напълно оригинално оборудвани и ще мога да прехвърля всичко от тях.

По интериора неприятната изненада беше, че тапицерията на таблото се е свила с времето в допълнение на това, че е опечена в предния край покрай въздуховодите. Успях да открия нова (естествено на старо), която може би е в по-добро състояние.

Ще видя кога ще окача двигателя, като с това ще сменя и жилата.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 22 май 2017, 12:40

Все още не мога да намеря добро решение за дървен волан, но междувременно попаднах на евтин спортен волан на италианската марка Luisi, който дори е в отлично състояние!
volan Luisi.jpg
volan Luisi 2.jpg
Оказа се, че именно волани от марката Luisi се предлагат в сайта webshop.fiat500126.com, така че може да се каже, че съм попаднал на точния волан за моя Fiat.

Иначе воланът е с диаметър 34 см и е от истинска кожа (предполагам естествена) с шевове, а не отливка с имитация на такива.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 19 юни 2017, 14:17

Проектът за моя Fiat отново зацикли след като за известен период можех да му отделям по малко време.

Интересното е, че най-после попаднах на точния истински дървен волан! Това е моделът му, производство е на италианската марка OBA. Моделът явно е твърде рядък, защото трудно се намира дори на снимки в интернет. Специфичното за него са прорязванията на четирите лъча, каквито нямат подобните волани на други марки. Черната линия не е боя под/над лака, а е пластмасов пръстен, който е вграден при навиването на дървените слоеве.
$_12.JPG
Моят волан е в по-лошо състояние от този на снимката, но така или иначе ми се искаше да мога да му напасна цвета с този на летвите на багажника... Така че ще търся варианти за хубава реставрация. Фланец ще намеря трудно, но мисля, че мога да използвам по-често срещан фланец + преходен фланец.

Идеята ми е да мога да си сменям за разнообразие този дървен волан и волана Luisi, който пуснах преди време.

getsov
Фичо с характер
Контакти:

Мнение от getsov » 17 юли 2017, 14:38

Fiat_Pleven.jpg
Стари сгради и един Fiat 126 зад ъгъла... Снимката не е от Италия, а е от Плевен някъде в средата на 80-те.

Отговори